Telerik RadEditor for MOSS


Arkiruokailun tavat vaihtelevat

Tänään syödään ravintolassa ja huomenna kotona. Tiistaina lämmitetään valmislihapullia ja torstaina tehdään kasvispataa oman palstan porkkanoista.

Espoossa asuvan Aakulan perheen arkirytmi on varsin säännöllinen. Sitä tahdittavat lasten nukkuma-ajat sekä ruokailut. Kotona puolitoistavuotiasta Oliviaa hoitava Anu vastaa perheen ruokahuollosta. Nelivuotias Kasperi käy tarhassa kolmena päivänä viikossa.

Tänään kotitekoista, huomenna valmista

- Syöminen on monimutkainen kokonaisuus, kertoo Kuluttajatutkimuskeskuksen tutkimuspäällikkö Johanna Mäkelä.

Yhtenä päivänä saatetaan syödä valmisruokaa, toisena tehdään ruoka alusta asti itse. Siksi suomalaisen ruokakulttuurin määritteleminen ei ole oikeastaan mahdollista.

Yhteisöllisyydelle on enemmän aikaa kuin ennen. Kun vieraat aiemmin kutsuttiin syömään kello 19, nyt heidät pyydetään paikalle jo hyvissä ajoin, ja ruoka tehdään yhdessä.

Helppoa nautintoa, kiitos

Ruokakulttuuri on jatkuvassa muutoksessa ja suuntauksia on vaikea ennustaa. Joitakin trendejä on havaittavissa.

Ruoan valmistuksessa arvostetaan helppoutta ja vaivattomuutta. Valmisruokien kulutus on lähes nelinkertaistunut Suomessa kahdenkymmenen vuoden aikana.

Toisaalta ruoan laitto monille intohimoinen asia. Se on harrastus, johon kulutetaan aikaa. Ruoan tekemiseen riittää enemmän kiinnostusta, jos sitä ei ole pakko tehdä joka päivä.

Syömisen kehitystä määrittää ajatus kokonaisvaltaisesta hyvinvoinnista. Sen yksi ulottuvuus on terveellisyys. Nautintoa – makuja, tuoksuja, hyvää oloa – arvostetaan yhä enemmän. Myös ruoan vastuullisuusasiat kiinnostavat ihmisiä.

Perheet säännöllisimpiä ruokailijoita

Erityisesti pienten lasten perheet edustavat edelleen ruokailukulttuurin säännöllisyyttä.

- Kun lapset ovat pieniä, rytmi on selkeä. Isommilla lapsilla harrastusten limittäminen yhteisiin ruokailuihin vaati jo enemmän sovittelua. Yhteiseen ruokapöytään ehditään kahdesta kolmeen kertaa viikossa, kertoo Mirja Viinisalo, joka on tutkinut kotitalouksien elintarvikkeiden kulutusta.

Aakulan perheenkin ruokailutottumukset ovat muuttuneet radikaalisti lasten jälkeen.

- Aiemmin teimme arkisin kotona ruokaa vain harvoin. Kaksi lämmintä ruokaa päivässä syötiin vain silloin tällöin, Anu sanoo. Nyt urheilullisen perheen tahdin määräävät säännöllisemmät ruokailut.

Monipuolinen ruokalista

Aakulat haluavat tutustuttaa lapsensa monipuolisiin ruokaelämyksiin ja molemmat ovatkin innokkaita maistelijoita.

Eksoottiset maut ja ruoat ovat tulleet osaksi suomalaisten normaalia ruokalistaa. Pastat, riisit, hedelmät ja kasvikset ovat kasvattaneet suosiotaan. Samalla mm. perunoiden ja kananmunien käyttö on vähentynyt.

Aakulan perheessä pyritään noudattamaan monipuolisuutta. Ainakin kerran viikossa syödään kalaa, ja viikon aterialistalta löytyy aina myös kanaa ja lihaa.

Aakuloiden mielestä ruokailuun liittyviä suosituksia on kuitenkin nykyisin liikaa. Tuntuu että suositukset muuttuvat koko ajan. Niiden lisäksi pitäisi ottaa huomioon eettisyys ja lähiruoka.

Lukijoiden kommentit

Tätä sivua ei ole vielä kommentoitu.




Sähköpostiosoitteesi välittyy vain viestin tarkastajalle, eikä tule näkyviin kommentoinnin yhteydessä.

Huomioithan, että tarkastamme kaikki lähetetyt kommentit. Viestisi on luettavissa keskustelualueelta tarkastuksen jälkeen. Keskustelualueita ylläpidetään arkisin klo 9-16. Muina aikoina jätetyt viestit jäävät jonoon.